Inovas Patisserie, İzmir'e farklı bir tat getirme fikri ile kuruldu. Bu amaç ile zengin kültürlerin birleşmesi ile meydana gelmiş levan mutfağının muhteşem lezzetlerini ve mirasını getirdi. Pasta hanemiz bölgenin geleneksel lezzetlerinin bozulmadan gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması için çalışmalara başladı. Levant bölgesinin yıllar içinde değişmesine rağmen bu mutfağın baba ganuş, kahke ve gerebiç gibi lezzetlerini, geleneksel pişirme zanaatına odaklanarak, orjinal tatları bozulmadan ilk günkü gibi sunmaya başladı.


Üretimlerimizi, coğrafyasında özenle yetiştirilen mevsimsel ürünler ile yapıyoruz. Teknik ve coğrafi bilgi, kullandığımız teknolojiler ve profesyonel şeflerimiz ile bu geleneksel tatlara benzersiz ve farklı dokunuşlar katıyoruz. Gastronomiye olan tutkumuz ile üretilen bu enfes tatları sanatsal bir seviyede sunuyoruz. Sizler de bu lezzetlerin özgünlüğünü istedğiniz zaman bizleri ziyaret ederek keşfedebilirsiniz.


Inovas Patisserie olarak biz, catering ve tadım etkinliklerinde faal olarak çalışıyor, markalar için private label ürünler üretiyor, inovatif sunumlar hazırlıyor, workshoplar düzenleyerek çiftlere ve genç nesillere mutfak sanatının sırlarını öğretiyoruz. Alanında uzman şeflerimiz özellikle geleneksel tatların yaratılmasında uzmanlaşmış olup, gerçekleştirilen etkinlikler ve üretimin haricinde, eğlenceli worshoplar düzenleyerek mutfak severleri eğitmektedirler.

bilgi isteme formu

KVKK metnini okudum kabul ediyorum.

takip edin

Bizleri sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

çalışma saatlerimiz

pazartesi - cuma

08:30 - 18:00

cumartesi

08:30 - 15:00